Zámek Lednice  

Zámek Lednice

  ornament

Lednický zámek je dominantou stejnojmenného městečka ležícího asi 5 km severozápadně od Břeclavi. První písemné zmínky o osadě jsou z počátku 13. století. Zámek prošel několika přestavbami, kdy v 16. století proběhla přestavba z původní středověké vodní tvrze na renesanční zámek. Na jeho místě bylo koncem 17. století postaveno barokní sídlo s přiléhající monumentální jízdárnou a rozlehlou zahradou. Vzhled dnešního zámku pochází poloviny 19. století, kdy kníže Alois II. z Leichteinsteina nechal zámek přestavět na letní sídlo v duchu anglické gotiky.

Zámek Lednice

V přízemí jsou umístěny reprezentační sály s vyřezávanými stropy a dřevem obloženými stěnami, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů ( I. prohlídkový okruh ). Součástí prohlídky I. okruhu je vstupní hala, lovecký salonek, rytířský sál, jídelna, knihovna, tyrkysový společenský sál, červený modrý taneční sál a jiné. V prvním poschodí se nachází soukromé pokoje Lichtensteinů, jako např. rodinný sál, apartmán Sofie Esterházy ( později pak Aloisie Fünfkirchen ), apartmán manželky knížete Aloise II - Františky a apartmán prince Franze ( II. prohlídkový okruh ). V druhém patře zámku jsou dětské pokoje princů a princezen z Liechtensteina. Pokoje jsou vybaveny původním nábytkem a historickými hračkami. Součástí III. prohlídkového okruhu jsou např. salonky malých princezen, herna a učebna a nebo ložnice prince Johana II.

Zámek Lednice

K zámku přiléhá zámecký skleník, který je přístupný z vnitřních prostor zámku. Skleník byl postaven v místě bývalé dřevěné oranžérie v polovině 19. století architektem Jiřím Wingelmüllerem. Na v té době moderní stavbu byla použita konstrukce z oceli, litiny a skla. Podpůrné sloupy jsou opatřeny ozdobnými litinovými paticemi ve tvaru rostlin. Ve skleníku si mohou návštěvníci prohlédnout sbírkou subtropických a tropických rostlin a nachází se zde i nejvzácnější česká skleníková rostlina – strom cykas ( stáří 300–500 let ), který byl částečně poškozen při opravě skleníku v 90. letech min. století.

Zámek Lednice

    Poloha Lednice na mapě:   zde

    Přístupnost:   autem na parkoviště na náměstí nebo nedaleko zámeckého
                         areálu a asi 100-200m pěšky k zámku
 

 
Otevírací doba - Zámek
duben a říjen SO+NE 09:00 - 17:00
květen až srpen denně mimo pondělí 09:00 - 18:00
září denně mimo pondělí 09:00 - 17:00
 
Vstupné - I. okruh
Plné 150 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné 400 Kč
 
Vstupné - II. okruh
Plné 150 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné 400 Kč
 
Vstupné - I.+II. okruh
Plné 260 Kč
Snížené 160 Kč
Rodinné 680 Kč
 
Vstupné - III. okruh
Plné 150 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné -
---------------------------------------------------
Otevírací doba - Skleník
únor, březen, listopad, prosinec SO+NE 09:00 - 16:00
květen až září denně mimo pondělí 09:00 - 17:00
duben a říjen denně mimo pondělí 09:00 - 16:00
 
Vstupné - Skleník
Plné 60 Kč
Snížené 40 Kč
Rodinné - Kč
 
--------------------------------
Cestovní pojištění
Ojeté vozy Škoda octavia

 

Copyright © 2012 - JN

  CZIN.eu   Výměnné odkazy